Informuję że Kasa Urzędu czynna jest w poniedziałki od 8:00 do 16:30 oraz w środy od 8:00 do 12:00

Gmina Baborów Herb Gmina Baborów

19 października – Finał „Tonów Zdrowia” oraz Biała Sobota w Opolskim Centrum Onkologii

Mammografia skryningowa, konferencja oraz koncert  w finale kampanii „Tony Zdrowia”
 

Od dawna dzień 17 października jest obchodzony jako Dzień Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji od kilku lat Opolskie Centrum Onkologii organizowało Marsz Nadziei oraz Białą Sobotę, podczas której mieszkanki Opola i regionu mogły wykonać bezpłatną mammografię w ramach programu skryningu (przesiewowego) .

W tym roku Dzień Walki z Rakiem Piersi obchodzony będzie inaczej. Nie będzie Marszu Nadziei, za to w Białą Sobotę, 19 października, w Opolskim Centrum Onkologii (Opole, ul. Katowicka 66 A)  panie w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać bezpłatne badanie mammograficzne w ramach skryningu, a zainteresowani skorzystać z porad kardiologów (m.in. zbadać ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu) wziąć udział w konferencji  naukowej poświęconej profilaktyce nowotworowej i kardiologicznej oraz w koncercie, w którym zagrają i zaśpiewają lekarze.

Wszystko to w ramach finału  kilkutygodniowej kampanii profilaktycznej „Tony Zdrowia”, której pomysłodawcą jest, przypomnijmy, opolski kardiolog Marek Kania oraz lekarze skupieni wokół Projektu „Doktor Band” przy Opolskiej Izbie Lekarskiej. Kampania została zainicjowana pod koniec sierpnia br. pod hasłem „Profilaktyka i niepełnosprawność w chorobach cywilizacyjnych”, a jej celem jest uzmysłowienie społeczeństwu, że profilaktyka i prozdrowotny styl życia stanowi sedno indywidualnych starań każdego z nas na rzecz własnego zdrowia , a zwłaszcza dwóm największym zdrowotnym zagrożeniom cywilizacyjnym: chorobom układu krążenia, nowotworom oraz niepełnosprawności. Bo to od nas, pacjentów i potencjalnych pacjentów, a nie tylko od lekarzy (czy, szerzej, systemu opieki zdrowotnej), zależy długość i jakość życia każdego z nas z osobna. 

I tak w sobotę, 19 października, jak zwykle od rana w nowym pawilonie poradnianym OCO (różowy z zielonymi oknami), w godz. 8-18 (rejestracja czynna od godz. 7, należy okazać dowód osobisty), w Pracowni Mammograficznej zainteresowane panie w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać mammografię w ramach programu przesiewowego (skryningowego, dla ubezpieczonych bezpłatnie, co 2 lata). Do dyspozycji zainteresowanych będą również materiały edukacyjne na temat prowadzonych przez  OCO programów zdrowotnych oraz upominki dla pań po wykonaniu przez nie mammografii skryningowej (m.in. długopisy, torby, parasole, odzież reklamowa - do wyczerpania).

Dodatkowo, zarówno kobiety jak i mężczyźni (nie ma ograniczeń wiekowych), w godz. 10-13 będą mogli skorzystać z porad lekarzy kardiologów, a także zbadać ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz cukru.

Po zakończeniu badań odbędzie się konferencja naukowa, poświęcona m.in. szczególnemu znaczeniu  badań  skryningowych w profilaktyce nowotworowej oraz zdrowemu stylowi życia w profilaktyce kardiologicznej. Gościem specjalnym będzie prof. Jerzy Woy-Woyciechowski, nie tylko znany lekarz, ale i muzyk (autor  wielu przebojów, m.in. hitu sprzed lat  pt. „Goniąc kormorany” , śpiewanego przez Piotra Szczepanika). Konferencja rozpocznie się o godz. 16 w sali konferencyjnej Zakładu Radioterapii Opolskiego Centrum Onkologii.

Obchody Dnia Walki z Rakiem Piersi oraz kampanię profilaktyczną „Tony Zdrowia” zakończy koncert „Sztuka nie tylko lekarska”, w którym wezmą udział  muzykujący lekarze z kilku ośrodków w kraju, a nawet zagranicy,  grający solo, w zespołach oraz śpiewający w chórach, a firmowanych przez Projekt „Doktor Band”, m.in. Blues Doctor, Chór bez Krtani, Chór Medicantos, Muzykanty, Reanimators. Gwiazdą koncertu będzie Kuba Sienkiewicz , lider zespołu „Elektryczne Gitary” , notabene również lekarz.

Organizatorzy kampanii „Tony Zdrowia” zapraszają wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w finale kampanii oraz w Białej Sobocie w dniu 19 października.

Opublikował(a): Artur Czechowicz Data publikacji: 16-10-2013 11:05
Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 16-10-2013 11:05