Informuję że Kasa Urzędu czynna jest w poniedziałki od 8:00 do 16:30 oraz w środy od 8:00 do 12:00

Gmina Baborów Herb Gmina Baborów

Uwaga na UPAŁ! Kilka porad jak sobie z nim poradzić

W ciągu najbliższych dni mają paść rekordy ciepła w Naszym regionie. Zgodnie z komunikatami meteorologicznymi temperatura może przekroczyć 33o C. Jak przetrwać taki upał? Oto kilka praktycznych porad:

1. Pij dużo wody!

W normalne dni powinnismy wypijać ok. 1,5 l wody dziennie. Jeśli jednak chcemy dobrze czuć się w upalne dni, nie nabawić się odwodnienia, butelka z wodą powinna być naszym stałym atrybutem. Kiedy żar się leje z nieba, powinniśmy wypijać nawet 3 litry wody dziennie i zapomnieć o napojach gazowanych, a także o alkoholu.

2. Ochraniaj głowę!

Kolejnym sposobem na to, jak przetrwać upał jest ochrona głowy przed słońcem. Kiedy przebywamy na słońcu dłuższy czas, narażamy się na udar słoneczny, czyli wymioty i bóle głowy. Chcąc tego uniknąć, zadbaj o osłonę głowy. Zaopatrz się więc w chustę lub kapelusz.

3. Unikaj wychodzenia na zewnątrz w godzinach południowych!

Jeśli to tylko możliwe, unikaj bezpośredniego kontaktu ze słońcem w okolicy południa. Godzina 12 to bardzo newralgiczna pora, kiedy słońce znajduje się najwyżej, świeci z największa mocą i tym samym jest dla nas największym zagrożeniem. Dlatego jeśli możesz sobie na to pozwolić, w samo południe unikaj słońca, a najlepiej pozostań w pomieszczeniu.

4. Stosuj kremy z filtrem!

Jeśli wybieramy się na plażę, ogród lub będziemy dłuższy czas narażeni na słońce, przygotuj sobie krem z mocnym filtrem, np. 30. Pamiętaj także, by smarować się na 15 minut przed wyjściem na słońce. Opalenizna jest piękna, ale tylko wtedy, kiedy jest zdrowa, dlatego zażywaj słońca z umiarem.

5. Schładzaj się!

Mając dostęp do bieżącej, zimnej wody powinniśmy często myć ręce, schładzać nadgarstki i kark, brać prysznic, by schładzać przegrzany organizm.

6. Zmień dietę!

Warto w upały zmienić dietę na lekkostrawną, nie obciążającą organizmu. Łatwostrawne produkty organizm przyswaja szybko i bez trudu. W menu powinno więc znaleźć się dużo owoców i warzyw. 

7. Chroń dzieci i osoby starsze!

Niemowlęta i małe dzieci muszą być bezwzględnie chronione przed słońcem, muszą też więcej pić niż zwykle. Dotyczy to również osób starszych, które również ciężko znoszą upały. Dziecko może być apatyczne, osłabione, mało ruchliwe, senne. Jego zachowanie się zmienia, co może być objawem odwodnienia i przegrzania organizmu.

8. Chroń zwierzęta!

Nie zapominajmy o zwierzętach. One też cierpią. Zmieniajmy im wodę, bo wody, która zbyt długo stoi, zwierzę nie wypije i może również dojść do zaburzenia procesów fizjologicznych.

Opublikował(a): Artur Czechowicz Data publikacji: 04-08-2015 13:36
Modyfikował(a): Artur Czechowicz Data modyfikacji: 04-08-2015 13:42