Informuję że Kasa Urzędu czynna jest w poniedziałki od 8:00 do 16:30 oraz w środy od 8:00 do 12:00

Gmina Baborów Herb Gmina Baborów

17 MAJA – „MAJÓWKA DLA ZDROWIA” W OPOLSKIM CENTRUM ONKOLOGII MAJÓWKA TAKŻE DLA MAMMOGRAFII

Zainteresowane winny zarejestrować się w dniu badania w godzinach 9-13, okazując książeczkę RUM, aktualny dokument ubezpieczenia zdrowotnego i, jeśli któraś z pań posiada, zaproszenie na badanie w ramach skryningu, wysłane pocztą przez NFZ.

Kilka rad praktycznych

Jak najlepiej przygotować się do badania?

  1. W dniu badania proszę nie stosować dezodorantu, zasypki, pudru itp., zwłaszcza pod pachą i pod biustem, albowiem mogą one spowodować zmiany obrazu mammograficznego i konieczność wykonania ponownego badania.

  2. Najlepiej ubrać się w luźną, wygodną odzież, którą można szybko i łatwo zdjąć (do badania należy zdjąć do pasa wszelką odzież)

  3. Na czas badania zdjąć wszelkie ozdoby.

Dlaczego należy badać pierś?

  1. Zmiany zachodzące w piersi są niezwykle subtelne i nowoczesne mammografy, jak również klisze, odczynniki oraz inne urządzenia, są przystosowane do badania zachodzących zmian w strukturze piersi. Zdjęcia, czyli mammogramy, muszą utrwalić zarówno brak zmian, jak i zmiany widoczne przy kolejnych badaniach. Badaniem obejmuje się całą bryłę piersi, łącznie z dołem pachowym.

  2. Aby wykonać prawidłowy obraz mammograficzny pierś musi być spłaszczona poprzez ściśnięcie. Jest to niezbędne, by otrzymany obraz był właściwy; ponadto dzięki ściśnięciu można zastosować znaczne mniejszą dawkę promieni.

  3. Wykonuje się dwa obrazy każdej piersi: jeden z pozycji pionowej, a drugi z pozycji skośnej. Taki komplet obrazów zapewnia dokładny przestrzenny obraz piersi.

Słowniczek:

Mammogram - rentgenowski obraz piersi.
Mammograf – urządzenie służące do wykonania mammogramu
Mammografia - procedura użyta do tworzenia mammogramu.

Opublikował(a):  Data publikacji: 14-05-2008 10:01