Informuję że Kasa Urzędu czynna jest w poniedziałki od 8:00 do 16:30 oraz w środy od 8:00 do 12:00

Gmina Baborów Herb Gmina Baborów

Tradycje i zwyczaje na czesko-polskim pograniczu

logo pogranicze.jpeg

Święto Patrona Szkoły Jana Pawła II

W dniu 18 maja w Baborowie odbyło się pierwsze spotkanie, podczas którego pokazaliśmy naszym czeskim sąsiadom jak obchodzimy Święto Patrona Szkoły Jana Pawła II.

Uczestnicy odwiedzili Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, gdzie obejrzeli zgromadzone tam zabytki kultury ludowej.

W ramach realizacji projektu Gmina zakupiła namiot plenerowy o wymiarach: 6m x 12m i aparat fotograficzny. Każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowe pocztówki wydane z tej okazji.

Zawody Strażackie

Licznie zgromadzonej publiczności na stadionie miejskim w Baborowie w niedzielę  w dniu 25 czerwca 2017r. pokaz sprawności pokazali strażacy z OSP z całej gminy. Mowa oczywiście o XXVIII zawodach sportowo – pożarniczych o puchar Burmistrza Gminy. Rywalizacja prowadzona była w dwóch kategoriach wiekowych: Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (12 – 16 lat) i seniorów (powyżej 16 lat), a uczestniczyło 25 sekcji strażackich, zaś ich wysiłki oceniała Komisja Sędziowska złożona z przedstawicieli z poszczególnych OSP pod przewodnictwem starszego kapitana Krzysztofa Wiciaka z Komendy Powiatowej PSP w Głubczycach.

Tegoroczne zawody finansowane były ze środków „Fundusz Mikroregionów” w Euroregionie SILESIA 2014 – 2020 INTERREG V-A (wniosek o dofinansowanie złożyła Gmina Baborów jesienią ubiegłego roku).

 Wyniki rywalizacji:

  • Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze żeńskie:
    1. OSP Baborów39 sek.
    2. OSP Sucha Psina39,5 sek.
    3. OSP Dziećmarów48 sek.
  • Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze męskie:

1. OSP Dzielów                             34 sek.

2. OSP Księże Pole                     125 sek.

3. OSP Baborów                         180 sek.

  • Seniorki (sztafeta sportowa i ćwiczenia bojowe):

1. OSP Raków II                         112 sek.

2. OSP Raków I                          122 sek.

3. OSP Baborów                         138 sek.

4. OSP Tłustomosty                    dyskwalifikacja

     IV.        Seniorzy:

1. OSP Raków II                           95 sek.

2. OSP Raków I                            97 sek.

3. OSP Dzielów                           103 sek.

4. OSP Dziećmarów                    104 sek.

5. OSP Baborów I                       105 sek.

6. OSP Baborów II                     106 sek.

7. OSP Tłustomosty                    114 sek.

8. OSP Babice                             120 sek.

9. OSP Boguchwałów                 127 sek.

10. OSP Księże Pole                   143 sek.

W zawodach uczestniczyli również zaproszeni przez OSP w Baborowie strażacy z zaprzyjaźnionych jednostek OSP z Republiki Czeskiej: z Hradca nad Morawicą, Kajlovca i Jakubcowic. Czesi dali pokaz swych umiejętności w najmłodszej strażackiej grupie wiekowej, a obserwacja dzieci w różnobarwnych strojach była doskonałą zabawą dla zebranych.

Poza konkursem wystartowała również sekcja oldboyów z OSP Baborów, a osiągnięty przez nią wynik świadczy o tym, że z powodzeniem mogą rywalizować z młodszymi kolegami (nabyte przez lata doświadczenie procentuje!). Z OSP w Baborowie zaprezentowała się również dziecięca sekcja – dzieci tamtejszych strażaków.

 Pieczę nad sprawną organizacją zawodów sprawował Komendant miejsko – gminny Związku OSP i jednocześnie zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Głubczycach starszy kapitan Waldemar Hołownia, a „biurokracje tworzył” pracownik Urzędu Miejskiego Władysław Janowicz.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali okazałe puchary i dyplomy, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe gadżety: długopisy, odblaski,  widokówki ze zdjęciami gminnych OSP oraz medale. Wszystkie startujące sekcje otrzymały również pamiątkowe statuetki św. Floriana – patrona strażaków. Ceremonii dekoracji dokonała Burmistrz Elżbieta Kielska w asyście Komendanta Waldemara Hołowni i wicestarosty Hradca Patrika Orlika. Przydatne na co dzień odblaski oraz pamiątkowe pocztówki z OSP udostępniono również publiczności.

            Po zakończeniu zawodów wszystkie sekcje OSP udały się do macierzystych jednostek.  

Organizatorzy dziękują wszystkim strażakom za przybycie na zawody i sportową rywalizację, zebranej widowni za miły i kulturalny doping, panu Jurkowi Załuckiemu za wzorowo działające nagłośnienie, a panu Zbigniewowi Nasieniakowi z Kietrza za pyszną grochówkę.

            Z roli gospodarza zawodów bardzo dobrze wywiązała się jednostka OSP z Baborowa po kierunkiem prezesa Andrzeja Barana i naczelnika Piotra Gruszki. Niezwykle przydatna również była pomoc pań: Bernadety Suchanek i Gosi Sumik. Strażakom z Baborowa niezbędnej pomocy udzielili druhowie z Dziećmarowa, Tłustomost i Babic.

            Do zobaczenia na strażackich zawodach powiatowych w dniu 9 września br. które również odbędą się na stadionie w Baborowie. Przyjdźmy dopingować reprezentantów naszej gminy.   

straż.jpeg

Dożynki Gminno-Powiatowe w Boguchwałowie

W dniu 10.09.2017 r. w Boguchwałowie w ramach Gminno-Powiatowych Dożynek odbyło się już trzecie działanie projektu realizowanego we współpracy transgranicznej Gminy Baborów oraz Miasta Hradec nad Moravicą w ramach unijnego Programu INTERREG V-A.

 

Projekt objął swym zakresem część imprezy dożynkowej, związaną z kultywowaniem tradycji polsko-czeskich.

 

Dla uczestników projektu, jak również dla osób biorących udział w dożynkach zapewniono szereg rozmaitych atrakcji: odbyły się warsztaty wyplatania koron i wieńców dożynkowych oraz warsztaty pieczenia chleba z finalistą programu Masterchef – Mariuszem Szwedem. Zarówno jedne, jak i drugie warsztaty zostały przygotowane w taki sposób, aby każdy zainteresowany mógł brać w nich czynny udział. Dla najmłodszych przygotowano edukacyjny program animacyjny, w którym nie zabrakło licznych gier i zabaw. Na scenie wystąpiły dwa zespoły folklorystyczne – z Opavy, któremu towarzyszyła muzyka cymbałkowa oraz Strzecha z Raciborza. Całą imprezę poprowadził konferansjer mówiący
w języku polskim oraz czeskim.

 

Każdy uczestnik projektu otrzymał przypinkę dożynkową, pocztówkę z zabytkowym kościołem parafialnym w Boguchwałowie, folder z zasadami wyplatania koron dożynkowych oraz specjalnie wypieczony mały chlebek ze znakiem krzyża.

 

„Święto dobrych urodzajów – św. Urbana” było ostatnim z działań projektu realizowanych po stronie polskiej. Kolejne spotkanie partnerskie, jakim jest Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się 16.12.2017 r. w Hradcu nad Moravicą.

Opublikował(a): Artur Czechowicz Data publikacji: 09-04-2018 13:17
Modyfikował(a): Artur Czechowicz Data modyfikacji: 09-04-2018 16:58