Informuję że Kasa Urzędu czynna jest w poniedziałki od 8:00 do 16:30 oraz w środy od 8:00 do 12:00

Gmina Baborów Herb Gmina Baborów

RAZEM W EUROPIE - TAK BYŁO

 

Mocnym punktem tej współpracy była zorganizowana w dniach 2 – 3 czerwca w Baborowie impreza integracyjna pod hasłem „Razem w Europie”. Projekt pod tą nazwą został przygotowany przez Urząd Miejski w Baborowie i, za pośrednictwem Euroregionu „Silesia”, z siedzibą w Raciborzu, uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG III A Czechy – Polska oraz z budżetu państwa.
     W ramach projektu do Baborowa przyjechała ponad stuosobowa grupa hradczan, głównie młodych – uczniów tamtejszej szkoły – a także przedstawiciele samorządu lokalnego i organizacji społecznych.
     2 czerwca na baborowskim rynku odbyła się impreza kulturalno – rekreacyjna. Rozpoczął ją kolorowy korowód prowadzony przez czeską orkiestrę dętą i baborowskie mażoretki, który przeszedł, spod szkoły, ulicami Baborowa na Rynek, wzbudzając zainteresowanie licznie zgromadzonych mieszkańców.
     Uroczystego powitania przybyłych gości, w językach polskim i czeskim, dokonali Burmistrz Baborowa – Eugeniusz Waga i V-ce Starosta Hradca nad Morawicą – Karel Hanak. Władze Republiki Czeskiej reprezentował Pan Lubomir Pospiszyl-członek Rady Morawsko-Śląskiego Regionu , Urząd Marszałkowski reprezentowany był przez Zastępcę Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Mariana Magdziarza.

    W części artystycznej swoje programy zaprezentowały dzieci i młodzież z baborowskich szkół i przedszkoli oraz goście z Czech. W godzinach popołudniowych, kiedy młodzież przeszła na plac szkolny aby tam kontynuować wspólną zabawę, na Rynku nadal trwała impreza dla wszystkich mieszkańców Baborowa, zakończona wieczorną zabawą taneczną. Równocześnie przez cały dzień odbywała się na Rynku wystawa ogrodnicza, na której Baborowscy ogrodnicy prezentowali swoje produkty. Przy okazji można było zaopatrzyć się w kwiaty, warzywa a także nawiązać współpracę. Popołudniu odbyła się również w Urzędzie Miejskim konferencja dotycząca współpracy partnerskiej pomiędzy gminami.
     3 czerwca program imprezy dla dzieci i dorosłych był zbliżony i odbywał się równolegle. Goście zwiedzali zabytkowy drewniany kościółek św. Józefa, teren gminy oraz Racibórz – siedzibę Euroregionu Silesia. W Suchej Psinie otwarto, z udziałem czeskich gości, Regionalną Izbę Tradycji po czym Czesi udali się na spotkanie z mieszkańcami wsi w Domu Strażaka. O godz. 1600 w Sali widowiskowej GZOKiS-u w Baborowie nastąpiło uroczyste zakończenie dwudniowej imprezy.

    Wspólne przygotowywanie projektów i organizowanie tego typu imprez przyczynia się do znoszenia barier w kontaktach społeczności przygranicznych, daje możliwość lepszego poznania się – poznania swojej kultury i tradycji regionów. A spotkania, takie jak to czerwcowe w Baborowie, umacniają dotychczasową współpracę oraz stwarzają okazję do nawiązywania nowych kontaktów.

Opublikował(a):  Data publikacji: 29-07-2008 09:49