Informuję że Kasa Urzędu czynna jest w poniedziałki od 8:00 do 16:30 oraz w środy od 8:00 do 12:00

Gmina Baborów Herb Gmina Baborów

Wizyta Wojewody Opolskiego w Baborowie

W dniu 02 marca br. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Baborowie doposażona została w samochód pożarniczy “Jelcz 008 GBM 2,5/8 Star 244”. Dotychczas samochód był w dyspozycji zakładowej OSP Cukrowni “Baborów”, która uległa rozwiązaniu po restrukturyzacji cukrowni. OSP Baborów, która od 7 lat należy do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego posiada już 4 samochody pożarnicze.
Podpisanie aktu przekazaniaZ prośbą do Zarządu Śląskiej Spółki Cukrowej we Wrocławiu o przekazanie samochodu wystąpił burmistrz Baborowa Eugeniusz Waga, a jego starania poparła Wojewoda Opolski Elżbieta Rutkowska. Prośba została spełniona i Zarząd ŚSC nieodpłatnie doposażył OSP Baborów w pojazd i inny sprzęt gaśniczy. Burmistrzowi i wszystkim działaczom strażackim zależało głównie na tym, aby samochodu nie “puścić” z terenu gminy, a tym samym nie osłabić skuteczności działań ratowniczo – gaśniczych.
Goście zaproszeniPrzekazanie odbyło się na placu przy remizie OSP w Baborowie, a protokoły przekazania podpisali: burmistrz Eugeniusz Waga oraz Adam Sebzda i Janusz Zając w imieniu Cukrowni “Baborów”. Uroczystość miała odpowiednią oprawę przygotowaną przez członków OSP Baborów, zgodnie z ceremoniałem pożarniczym, a sekcjami towarzyszącymi byli strażacy z OSP Raków i OSP Sucha Psina. Pomimo trudnych warunków drogowych na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wojewoda Opolski Elżbieta Rutkowska, urzędujący członek Drużyna OSP przy samochodzieZarządu Województwa Andrzej Kasiura, dyrektor i zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego Jan Burniak i Edward Ambicki, komendant Wojewódzki PSP bryg. Karol Stepień, komendant Powiatowy PSP bryg. Jerzy Paluch, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP Henryk Tabor, dyrektor i jednocześnie członek Zarządu Śląskiej Spółki Cukrowej Adam Sebzda, prezes Cukrowni “Baborów” S.A. Janusz Zając, wicestarosta głubczycki i jednocześnie prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP Stanisław Preisner, zaproszony gość z Komendy Powiatowej PSP st. asp. Józef Orłowski, burmistrzowie i ich zastępcy z sąsiednich gmin: Kazimierz WojewodaOpolski  i Burmistrz Gminy Baborów przekazuja dokumenty pojazduJurkowski, Józef Matela, Józef Kozina i Jerzy Biesiadowski oraz zasłużeni długoletni działacze z zakładowej OSP Cukrowni “Baborów”: Jan Fleszer i Piotr Sawicki. Gospodarzy reprezentowali: burmistrz Eugeniusz Waga, przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Tomczyk, wiceprzewodniczący RM Cezary Wanat, sekretarz gminy Wiesław Kozyra, gminny duszpasterz strażaków o. Marek Pietrasik, komendant miejsko-gminny OSP asp. szt. Zbigniew Muda i prezes Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP Bronisław Kraczek.
Po części oficjalnej gospodarze zorganizowali spotkanie aktywu strażackiego, władz samorządowych i gości zaproszonych w remizie OSP Baborów i na stołówce zakładowej w cukrowni. Spotkanie było okazją do przypomnienia dziejów zakładowej OSP Cukrowni “Baborów”, a że jednostka istniała od 1945 roku i w tym czasie zanotowała szereg sukcesów (m.in. 17-krotne z rzędu mistrzostwo rejonu głubczyckiego w zawodach sportowo-pożarniczych w kategorii zakładowych OSP) – było o czym wspominać (łza się kręci w oku bo być może po raz ostatni?).

Opublikował(a):  Data publikacji: 29-07-2008 15:38