Informuję że Kasa Urzędu czynna jest w poniedziałki od 8:00 do 16:30 oraz w środy od 8:00 do 12:00

Gmina Baborów Herb Gmina Baborów

RELACJA Z DOŻYNEK DZIELÓW 2004

Dożynki 2004 Dzielów 009.jpeg W niedzielę – 5 września – odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne. Do Dzielowa – sołectwa, które było gospodarzem tegorocznych dożynek – przybyli zaproszeni goście, m.in.: przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, delegacja władz z zaprzyjaźnionego Hradca nad Moravici, przedstawiciele władz lokalnych z sąsiednich gmin (Głubczyce i Kietrz) i Powiatu, przedstawiciele okolicznych firm i Zakładów  Rolnych oraz mieszkańcy Baborowa i okolicznych miejscowości.
Uroczystości Dożynkowe rozpoczęły się dziękczynną mszą św. w Kościele Św. Mikołaja w Dzielowie, którą odprawił tamtejszy proboszcz ks. Zygfryd Pyka. Następnie (z pod Kościoła do Świetlicy wiejskiej) wyruszył Korowód dożynkowy, który otwierały Mażoretki z Hradca i Hradecka Dechovka (orkiestra dęta). Dorożka, ciągnięta przez parę pięknych koni, wiozła Starostów Dożynek: panią Rybarską i pana Matejkę z Dzielowa oraz państwa Rączków z Rakowa.
Kolejno za nimi przemaszerowali zaproszeni goście z Czech, Dożynki_2004_Dzielów_015.jpegwojewództwa i gminy oraz korony żniwne, niesione przez  panie w regionalnych strojach. Korowód zamykali mieszkańcy z pobliskich sołectw.
Oficjalnego otwarcia dokonano poprzez przekazanie dożynkowego chleba na ręce burmistrza Gminy Baborów Eugeniusza Wagi, który w kilku słowach podziękował rolnikom za trud ich pracy a gospodarzom za trud organizacji tegorocznego lokalnego święta plonów. Okolicznościowe przemówienie wygłosił również przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego – Marian Magdziarz.
W części artystycznej zaplanowano występy , konkursy z nagrodami (nie tylko dla dzieci) i zabawy na scenie. Wystąpiły Mażoretki z Hradca, Sabina Pałac z Baborowa oraz Hradecka Dechovka . Tradycyjnie już można było spróbować szczęścia w loterii fantowej. Dla niektórych Los był naprawdę łaskawy!
W przerwie między występami ogłoszono wyniki konkursu na najładniejszą koronę dożynkową – w tym roku I miejsce Dożynki_2004_Dzielów_023.jpeg
zdobyła korona z Księżego Pola. Nagrody z rąk  Burmistrza  odebrali przedstawiciele poszczególnych sołectw. Ponadto Burmistrz wręczył podziękowania i okolicznościowe prezenty gościom z Hradca, którzy swoimi występami uświetnili dożynkowe uroczystości.
Po tych „oficjalnościach” przed publicznością wystąpiła grupa „Rekultywacja” z biesiadą śląską. Po „Rekultywacji” publiczność zaczarował profesjonalny iluzjonista – wzbudzając ogromne zainteresowanie wśród licznie zgromadzonych przed dożynkowa estradą.
Poza tym organizatorzy i gospodarze zadbali o liczne atrakcje w postaci  różnego rodzaju straganów, punktów gastronomicznych, wkomponowanych w  pięknie ustrojone dzielowskie posesje. Dodatkową atrakcję stanowiły wesołe miasteczko i dmuchane zjeżdżalnie. Ogromny zachwyt wśród najmłodszych wzbudził naturalnej wielkości „Zozol”, który rozdawał cukierki i pozował do pamiątkowych fotografii. 
 I tak uroczystości dobiegły końca. Rozbawiona publiczność, w tanecznych rytmach podawanych przez zespół Los Amigos, bawiła się jeszcze długo ...
Opublikował(a):  Data publikacji: 28-09-2004 13:14