Szanuj swoje nogi! - upadek to nie przypadek
W 2015 roku do Placówki Terenowej KRUS w Głubczycach zgłoszono 51 zdarzeń wypadkowych tj. o 3 zdarzenia więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej zdarzeń wypadkowych odnotowano w grupie „upadek osób”, co stanowi 52,50 % w ogólnej liczbie wypadków.
Upadki wśród rolników , głównie z drabin i schodów oraz na płaskiej nawierzchni wynikają ze specyfiki pracy i nieustannego przemieszczania się. Praca w gospodarstwie rolnym niewątpliwie należy do szczególnie niebezpiecznych i wymaga zachowania ponadprzeciętnej ostrożności. Mając świadomość istniejących zagrożeń upadkom można skutecznie zapobiegać .
Zaistnienie wypadku dla wielu poszkodowanych rolników zakończyło się urazem kończyn i często stresem związanym z tym urazem.
Przypominamy, że w celu wyeliminowania ewentualnych zagrożeń wypadkowych istniejących w gospodarstwach rolnych należy:
• zadbać o ład i porządek w obejściu gospodarstwa,
• wyrównać teren podwórzy i ciągów komunikacyjnych oraz zadbać o oświetlenie w ich obrębie,
• stosować obuwie odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy, a nie do pory roku,
• umiejętnie wchodzić i schodzić z ciągników i maszyn rolniczych – wysiadać przodem do stopni, trzymając się uchwytów,
• zadbać o właściwy stan drabiny używanej w obejściu gospodarstwa – drabina musi być odpowiednio skonstruowana. Powinna być bezpieczna, o odpowiedniej długości, wykonana z mocnych podłużnic z przymocowanymi do nich mocnymi szczeblami w odstępach nie większych niż 0,30 m. Zabezpieczenie drabiny powinno być dostosowane do rodzaju nawierzchni. Drabina powinna mieć zabezpieczenia przed przechyleniem, odchyleniem się do tyłu i poślizgiem: u góry haki zaczepowe, u dołu – zakończenie gumowe lub ostre, dostosowane do podłoża,
• zadbać o poręcze przy schodach z obu stron, jeśli mają powyżej 5 stopni (poręcze powinny być umieszczone na wysokości 1,1 m).
Należy mieć na uwadze fakt, że czyste stopnie i właściwe obuwie znacznie zmniejszają ryzyko upadku.
UWAGA! Dźwiganie ciężarów podczas przemieszczania się po schodach i drabinach może spowodować upadki z wysokości, których częstym następstwem jest uraz kręgosłupa, powodujący trwałe kalectwo.
Jak zadbać o nogi? Nie eksploatuj ich bezlitośnie! Oto kilka wskazówek – może wartych uwagi?
- nie lekceważ pozornie niewinnych dolegliwości ze strony kończyn (nieznaczne pobolewania, uczucie ociężałości nóg, kurcze mięśni, niewielkie obrzęki wokół kostek) – skonsultuj się z lekarzem,
- nie zapominaj o odpowiedniej diecie niskotłuszczowej, bogatej w błonnik, zawarty w jarzynach i owocach, który ma wpływ na elastyczność naczyń,
- staraj się nie nosić zbyt dużych ciężarów - korzystaj ze sprzętu pomocniczego typu: wózki, taczki,
- gdy nogi puchną noś ściągające pończochy lub opaski uciskowe,
- stosuj różnego rodzaju kąpiele z dodatkiem soli leczniczych lub ziół, by poprawić krążenie
- nie pal, jeśli palisz: przestań!
ROLNIKU! Zacznij dbać o nogi. Przecież tak wiele im zawdzięczasz!
Barbara Ziółko
Placówka Terenowa KRUS w Głubczycach
Modyfikował(a): Artur Czechowicz Data modyfikacji: 14-12-2015 16:39