Informuję że Kasa Urzędu czynna jest w poniedziałki od 8:00 do 16:30 oraz w środy od 8:00 do 12:00

Gmina Baborów Herb Gmina Baborów

Rolniku! Korzystając z drabiny pamiętaj o prawach grawitacji.

Drabina to urządzenie, które znajduje się na wyposażeniu prawie każdego gospodarstwa. Ułatwia wchodzenie na niewielkie wysokości oraz poruszanie się między różnymi poziomami. Ta prosta i przydatna konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca i jest łatwa do przenoszenia,              a odpowiednio dobrana zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości.

Przy użytkowaniu jej podczas pracy w gospodarstwie rolnym dochodzi jednak do wielu wypadków.

Zgodnie z artykułem 63 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Głubczycach prowadzi działalność na rzecz zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym wśród ubezpieczonych m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, a także znajomości zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.

Warto zatem przypomnieć o ważnych zasadach zabezpieczenia się przed upadkiem, a tym samym uchronienia się przed dotkliwymi urazami ciała, a nawet śmiercią w wyniku upadku       z wysokości.

Rolniku pamiętaj, aby korzystając z drabin:

- używać tylko tych mocnych, bez uszkodzeń eksploatacyjnych, w dobrym stanie technicznym,  których szczeble o przekroju prostokątnym są wpuszczone w podłużnice w odstępach nie większych niż 0,30 m, a podłużnice oddzielone od siebie co najmniej 0,28 m (przed ustawieniem należy sprawdzić, czy drabina nie jest uszkodzona),

- ustawiać odpowiednio wysoką drabinę przystawną pod kątem 65 do 75 stopni w stosunku do podłoża, tak aby wystawała co najmniej 0,75 m nad powierzchnię, na którą wchodzisz,

- przy montowaniu jej na stałe – powinna być ustawiona co najmniej 0,15 m od ściany,

- zabezpieczyć ją przed poślizgiem (gumowe nakładki lub stalowe ostrogi w zależności od rodzaju nawierzchni, zapobiegające przesuwaniu się po podłożu) i przechyłem, odchyleniem do tyłu oraz obsunięciem (haki zaczepowe u góry),

- wchodzić i schodzić tylko przodem do drabiny, trzymając się rękoma szczebli, a nie podłużnic,

- unikać wnoszenia i znoszenia po drabinie ciężkich materiałów (jeśli to już konieczne to ciężar nie może przekraczać 10 kg i Twoje ręce nie mogą być zajęte),

- używać właściwego obuwia roboczego, dostosowanego do rodzaju wykonywanej pracy.

Ważne!

  1. Przy wchodzeniu i schodzeniu z załadowanej przyczepy należy korzystać z odpowiednio długiej drabiny, przytrzymywanej przez drugą osobę, a na czas przejazdu mocować drabinę do burty lub pod skrzynią przyczepy.
  2. Nie korzystaj z drabin o wyłamanych lub pękniętych szczeblach oraz uszkodzonych podłużnicach.
  3. Zapamiętaj! Na drabinie może przebywać tylko jedna osoba.
  4. Dbaj o czystość drabiny - na bieżąco usuwaj błoto ze stopni. Zachowując porządek na terenie swojego gospodarstwa zmniejszysz ryzyko potknięcia się lub poślizgnięcia.
  5. Do pracy w sadach używaj spiętych drabin rozstawnych lub wysięgnikowych. Drabinę rozstawną ustawiaj tak, aby zabezpieczenie rozstawu było całkowicie napięte i nie stawaj na konarach ani gałęziach. Bezpieczeństwo pracy na wysokości zależy przede wszystkim od Ciebie!

Stosując powyższe zasady zmniejszysz ryzyko zaistnienia wypadku podczas wchodzenia i schodzenia z drabin, a tym samym zmniejszysz ryzyko urazu i nierzadko długotrwałego, skomplikowanego leczenia oraz związanych z tym kosztów zdrowotnych, społecznych, rodzinnych i finansowych.

Opracowano na podstawie materiałów informacyjnych KRUS

Barbara Ziółko
Główny Specjalista
na Stanowisku Pracy ds. Prewencji, Rehabilitacji
i Orzecznictwa Lekarskiego

Opublikował(a): Andrzej Reja Data publikacji: 11-12-2024 13:06
Modyfikował(a): Andrzej Reja Data modyfikacji: 11-12-2024 13:06