Informuję że Kasa Urzędu czynna jest w poniedziałki od 8:00 do 16:30 oraz w środy od 8:00 do 12:00

Gmina Baborów Herb Gmina Baborów

Atrakcyjność kulturowa

 

Teren gminy Baborów, leżący na ziemi głubczyckiej, którędy prowadził szlak handlowy z południa Europy nad Bałtyk, od dawna był penetrowany przez człowieka. Pierwsze ślady odkryto 240-180 tys. lat p.n.e. Obecnie wyznaczone są tereny archeologiczne w rejonie Baborowa, Rakowa, Babic, Boguchwałowa, Czerwonkowa, Dzielowa, Księżego Pola, Suchej Psiny, Sułkowa, oraz w Szczytach i w Tłustomostach. Pierwsze pisane źródła z 1296 r. wspominają Baborów jako osadę posiadającą prawa miejskie na prawie niemieckim i od tej daty liczy się historia miasta. Była to uboga osada, której mieszkańcy trudnili się rolnictwem i drobnym handlem, leżąca na trasie Głubczyce-Racibórz. Pierwszymi mieszkańcami Baborowa byli w większości Słowianie, a pierwszym wójtem Czech.

Baborów był osadą słowiańską podporządkowaną początkowo biskupstwu wrocławskiemu i jednocześnie księstwu opolsko-raciborskiemu, a następnie biskupstwu w Ołomuńcu na Morawach. Bezpośrednią pieczę nad miasteczkiem sprawowały siostry zakonne klasztoru Dominikanek z Raciborza.

Od roku 1752 Baborów został włączony w system połączeń pocztowych. Przez następne dziesięciolecia przetaczał się przez miasto dyliżans pocztowy, Baborów był stacją końcową. Stąd bowiem kursowała poczta piesza w kierunku Kietrza. Przez Baborów do Raciborza i Pszczyny kursowała dwa razy w tygodniu poczta z Wrocławia oraz Gdańska.

Dla pełnego rozkwitu naszego miasta decydujące znaczenie miała budowa kolei żelaznej w 1856 roku. Dzięki temu nowoczesna cegielnia Rudzińskiego oraz fabryka cukru miały własne rampy kolejowe. Ważnym wydarzeniem w dziejach Baborowa było w 1928 roku włączenie Jaroniowa do Miasta. Stanowiło to naturalną konsekwencję ścisłych związków gospodarczych obu miejscowości.

Zarówno miasto Baborów, jak i sołectwa wchodzące w skład gminy posiadają na swoim terenie obiekty zabytkowe, na które składają się zabytki nieruchome, ruchome oraz stanowiska archeologiczne. Niektóre z nich to : kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Panny Marii w Baborowie, kościół cmentarny p.w. Św. Józefa w Baborowie, ratusz w Baborowie, spichlerz przy ul. Wiejskiej w Baborowie, figura św. Jana Nepomucena w Baborowie, figura św. Floriana w Baborowie, krzyż pokutny w Baborowie, figura M. Boskiej usytuowana w Rynku w Baborowie, kościół parafialny p.w. św. Katarzyny w Babicach, kościół parafialny p.w. św. Mateusza w Boguchwałowie, kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP w Czerwonkowie, kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła w Dziećmarowie, kościół parafialny p.w. św. Mikołaja w Dzielowie, krzyż kamienny w Dzielowie, kościół p.w. św. Bartłomieja w Księżym Polu, kościół p.w. Serca Pana Jezusa w Tłustomostach. Wszystkie te obiekty są w dobrym stanie architektonicznym i stanowią potencjalną atrakcję turystyczną dla zainteresowanych zabytkami sakralnymi turystów.

Opublikował(a):  Data publikacji: 13-06-2005 09:47